WINDHAM MIDDLE SCHOOL

STAFF DIRECTORY   2017-2018

 

 

Andrew Patin (Drew), Principal

Kim McBride, Assistant Principal

 

6th GRADE TEACHERS

 

Phil Jackson (FA3)                                              Emily Stokes (FA5)                                                            

Helen Hurgin (FA4)                                            Sarah Hopkins (FA7)         

Amanda Mayo (FA6)                                                                                                                        

                                                                               

Cory DiDonato (FA2)                                         Heather Freeman (FA21)

Katie Franzoni (FA1)                                         Wendy Day-Maynard (FA23)                                         

                                                                               

                                                                                               

7th GRADE TEACHERS

                               

Marcia Bailey (109)                             Erin Beal (102)                                    Gwendolyn Roberts (218)

Pilar Starkey (110)                              Danielle Clark (106)                             AJ Ruth (213)

                                                           John Condello (205)                             Doug Elder (211)

                                                           Sheri-Ann Lavallee (201)  

                                                                                                               

                                                                               

                                               

8th GRADE TEACHERS

                                                               

Rob Juergens (101)                              Pam Mallard (209)                              Ramona Sutherland (105)

Ellen Bailey (103)                                 Lisa Hodge (212)                                Bill Wescott (107)               

                                                            Tricia Sabine (210)                             Shelly Cook (108)

                                                             Erika DuPont (207)

 

 

 

GIFTED AND TALENTED:                                            Amy Engelberger (202)

*Open Science Lab:  203

 

 

APPLIED ARTS

Heather Livingstone, Art                                               

Aaron Talon, Phys. Ed

Allison Hopkins, Art                                                                   

Stacy Hood, Phys. Ed

Eliza Adams, Health                                                                    

Morgan Riley, Band/Orchestra/Chorus

Lee LeRoy, Health                                                                      

Emily Atwood, Foreign Language

Joseph Boudreau, STEM                                                             

Jason Lanoie, STEM                                                                         

                                              

                          SPECIAL EDUCATION                                        EDUCATIONAL TECHS                                             

Katelyn Sorensen                 Gr 6 (FA20)                                          Margie Dionne                    

Samantha Brink                   Gr 6 (FA24)                                           Jennifer Guite

Jillian MacDonald               Gr 7 (204)                                              Katherine Fearon

Lauren Gale                         Gr 7 (111)                                             Adam Manzo

Julie Anderson                     Gr 8 (214)                                            Ann Lulofs

Emily Higgins                      Gr 8 (104)                                              Katie MacNichols

Tina Johnson                        SpEd Site Coordinator                          Colleen Moreshead

Adam Deveau                      Functional Academics (113)                   Pamela Skelton

Brittany Taylor                    BRIDGES (304)                                        Carol Verdini       

                           Matt Shardlow

                                                                                                          Ashley Mousley

              Michael Martin

                           Stella Rich

                           Fernando Hinojasa

                           Dakota Duplissie

              Rachel Hatem

              Crystal Hutchinson

SPECIALISTS

Sue Austin                           Social Worker

Anne Blake                          Physical Therapist

Matt Cyr                               Dare Officer

Nancy Kelly                          Speech Therapist

Julie Packard                        Behavior Consultant

Dena Taylor                          Occupational Therapist

Reine Tracy                          School Psychologist

Melissa Boire                        Academic Interventionist

 

TECH SUPPORT

Peter Mullen

 

SUPPORT TECHNICIAN/ATTENDANCE                               

Deb Hall, Main Office                                                                                                                                                                      

                                                                                                                                                                                                               

LIBRARY    Peg Brown                                             HEALTH OFFICE   Elaine Boothby, R.N.

                                                                                                   

GUIDANCE OFFICE                                                CUSTODIANS                                           

Michelle Gilbert                                                         Roberta Hall        

Laura Trego                                                               Colleen Potter       

                                                                                  John Doughty                             

                Jeff Partridge

 

SECRETARIES                                                                                     

  Sandy Cobb, Guidance/Spec. Ed                                                    

                                                                    Andrea Morrell, Main Office

                                                                               

FOOD SERVICE                                                   

Jeanne Reilly, Food Serv. Dir.

                                                            Samantha Cowens Gasbarro, School Nutrition 

                                                                and Wellness Coordinator

Steve Keeley, Kitchen Manager

Misty Haddock

                                                                  Kim Babb

                                                                 Michelle Busque

                                                                  Betsy Sanborn